Smilkalų atsiradimo istorija
-
Trumpa smilkalų atsiradimo istorija
Nuo pat savo atsiradimo pradžios smilkalai užėmė ypatingai svarbią vietą žmonijos egzistavime. Tada, kai atsirado ugnis, pirmykštis žmogus pastebėjo, kad deginami skirtingi augalai skleidžia tam tikrą kvapą. Taigi, nenuostabu, kad žmonės ėmė ieškoti būdų, kaip tuos aromatus padaryti apčiuopiamais ir panaudoti savo gydomuosiuose ritualuose bei dvasinėse praktikose. Vienas iš įdomesnių dalykų apie smilkalus yra tas, kad dalis augalų atskleidžia savo kvapą tik tuomet, kai yra uždegami.
Su laiku žmonės vis dėlto atrado būdą kaip visiems aromatiniams augalams suteikti formą, kurią vėliau būtų galima pasiimti su savimi ir vėliau panaudoti. Smilkalų ekspertų nuomone, pirmieji aromatai galėjo atkeliauti iš kedro, pušies, kipariso, taip pat kvapniųjų sakų, šaknų bei uogų.
Smilkalai pasaulio kultūros lopšiuose
Archeologinių tyrimų dėka buvo rastas senovės smilkalų palikimas įvairiomis formomis ir beveik visose tuometinėse kultūrose: Mesopotamijoje, Finikijoje, Arabijoje, Egipte, Graikijoje bei Romoje. Taip pat reikėtų nepamiršti ir rašytinių šaltinių, kur smilkalų pavadinimas minėtas šumerų “Gilgamešo epas” ir, be abejonės, Senajame bei Naujajame Biblijos testamentuose, kur minimi kaip trijų karalių dovana gimusiam kūdikėliui Jėzui.
Pirmieji smilkalai į Kiniją atkeliavo nešini vienuolio dar 618-607 mūsų eros metais, tačiau nuo šio laikotarpio jų panaudojimas buvo kur kas platesnis nei tik gydomiesiems ar dvasiniams ritualams. Smilkalų kelionė į Ameriką pasirodė tik vėlyvaisiais 1800 metais, tačiau yra žinoma, kad pietiniuose Amerikos regionuose, dar prieš mūsų erą, aromatinių savybių turinčių medžių bei augalų smilkymas buvo neatsiejama čionykščių gyventojų ritualų dalimi.
Smilkalų gaminimo procesas
Smilkalų gaminimo procesas sujungia aromatinius augalus bei aliejus ir ugnies ar šilumos šaltinį. Aromatinės žolelės bei kiti ingridientai yra sumalami į pudrą, kuri vėliau uždegta ima skleisti savo aromatą. Smilkalai, pagaminti iš aromatinių žolelių pudros, dažniausiai „surišami“ neutralia medžiaga, kuri leidžia jiems suteikti norimą formą. Kai kurios žolelės nėra tinkamos malti iki miltelių, tad labiau primena „palaidus“ arbatos lapelius. Kad smilkymas nebūtų per „sunkus“, smilkalų lazdelės sukurtos taip, kad degtų lėtai ir švelniai, po truputį skleisdamos aromatą.
Šiuolaikiniame pasaulyje smilkalai naudojami įvairioms paskirtims, be abejonės, į sąrašą įtraukiant ir sakralinę prasmę turinčius ritualus. Bene populiariausia smilkalus naudoti aromaterapijoje. Sakoma, kad smilkymo metu sklandantis aromatas bei sudedamieji ingridientai, pavyzdžiui, levandos, gali atpalaiduoti bei pozityviai paveikti ne tik kūną, bet ir mintis.
Smilkalai iš viso pasaulio
Šiandien galime pasidžiaugti be galo didele smilkalų įvairove, pradedant skirtingomis formomis, sudėtinėmis dalimis ir užbaigiant aromatais. Daugiausiai smilkalų į Lietuvą atkeliauja iš Indijos, Tibeto ir Nepalo, Butano bei Japonijos. Tad norėčiau trumpai apžvelgti, kuo skiriasi šių šalių smilkalai ir kokį asortimentą galite rasti mūsų internetinėje parduotuvėje.
Smilkalai iš Nepalo ir Tibeto – pagaminti rankomis iš natūralių ir ekologiškų medžiagų. Dažniausiai gali būti įsigyjami nedidelėmis pakuotėmis, kur kiekvienoje (priklausomai nuo rūšies) rasie 10, 15 ar 18 lazdelių, tačiau yra ir išimčių, kur vienoje pakuotėje sutalpinta net 30, 40 ar 60 vienetų. Tibetietiškų ir nepalietiškų smilkalų pakuotės sutinkamos nuo paprastų, plonyčių stačiakampių dėžučių iki ovalių, siūlu perrištų ryšulėlių. Geriausiai žinomi šio krašto smilkalai: „Tibetan“, „Nepali“, „Shanti Dhoop“, kurių aromatų pasirinkimas be galo didelis – opiumo, miros, Nag Champa, rožių, muskuso, žaliosios taros, saldymedžio, kadagio ir kiti egzotiški kvapai.
Smilkalai iš Butano – laikomi vienu vertingiausių Himalajų regiono lobių. Grynomis tradicijomis bei natūraliais sudedamaisiais ingridientais pasižymintys smilkalai sutinkami ovaliose, gražiai papuoštose cilindro formos dėžutėse, kur viduje galima rasti nuo 19 iki 30 lazdelių. Pagrindiniai ingridientai – tai Himalajų kalnuose surinktos žolelės, kurių aromatai būtent ir daro didžiausią įspūdį vos tik pradėjus smilkyti. Priklausomai nuo smilkalų rūšies – sudėtyje galima rasti ir gvazdikėlių, saldymedžio, cinamono, kardamono bei kitų egzotiškų aromatų.
Indija kaip civilizacinis ir religinis lopšys smilkalams suteikia ypatingą reikšmę. Tai neatsiejama religinių ritualų bei tikėjimo dalis, tad ši šalis tikrai gali pasigirti smilkalų įvairove. Indai manė, kad kiekviena gyva būtybė turi savo kvapą, tad norėdami jį apsaugoti nuo piktų dvasių, pasitelkdavo smilkymo ritualus. Iš indiškų smilkalų gamintojų geriausiai žinomi „Satya“, „Goloka“, „Vijayshree“, į kurių sudėtį dažniausiai įeina rankomis gaminama masala (susmulkintos aromatinės žolelės), o aromatai vyrauja nuo žemiškų iki itin egzotiškų. Iš visų kvapų galima išskirti jau minėtuosius „Nag Champa“ (Indijoje ypatingą sakralinę reikšmę turinti gėlė), taip pat pačiulio, saldymedžio, tulsi, rožių, opium, citrinžolės, Baltojo šalavijo ir dar daug kitų. Verta paminėti, kad tarp šių smilkalų galima rasti ir specialiai Reiki, Ajurvedos, aromaterapijos gydymui bei ritualams skirtų aromatų. Indiškų smilkalų dėžutės nedidelės, stačiakampės ir minimalistiškai spalvingos, tačiau išvaizda neturėtų apgauti, tikras gėris slypi viduje!
Japoniški smilkalai – tai svarbi šios šalies kultūros dalis. Dažniausiai smilkoma dvasingumo ritualuose, budistų ceremonijose bei meditacijų metu. Ypatingi gvazdikėlių, anyžių, saldymedžio, cinamono, pačiulių, agaro medžio, santalo, rabarbarų ir kitų sudedamųjų dalių kontrastai smilkalus neabejotinai išskiria iš kitų. Vieni populiariausių smilkalų Japonijoję – tai „Mainichikoh Viva“ sandalmedžio aromatas. Juos galima įsigyti ovalioje pakuotėje, kurioje yra 40 vienetų, tad smilkalų mėgėjai gali džiaugtis ilgesniu mėgstamų aromatų smilkymu.
Ir vis dėlto, tai tik mažas lašas beribėje smilkalų jūroje. Ieškodami sau artimiausių, atkreipkite dėmesį į sudedamąsias dalis bei jūsų sielai artimiausius aromatus. Smilkalai neturi erzinti, priešingai, tinkamai pasirinktas aromatas padės atsipalaiduoti, apvalyti savo namus ir mintis. Galbūt pažįstate žmogų, kuris dievina smilkalus? Tuomet šių šalių smilkalai gali būti puikia ekologiška dovana Kalėdoms ar kitai pasirinktai progai! Išsirinkite smilkalus čia>>>